Stockholmo archipelagas (Skärgård). Pasirengimas.

Data – liepos antroji pusė, komanda aiški, laivas užsakytas. Kol dar yra laiko, reikia pasidomėti, kur galima nuplaukti ir ką nuplaukus nuveikti. Stockholmo archipelage (Skärgård) yra daugiau nei 30 000 salų, neskaičiuojant visiškai laukinių skerų, todėl iš principo nuobodulys neturėtų kankinti. Sako, kad dauguma švedų buriuotojų neturi jokios motyvacijos plaukti į jūrą už Skärgård ribų, nes ir taip čia gali plaukioti visą gyvenimą ir vis rasti kažką naujo. Vasarą oro temperatūra čia svyruoja apie 20 °C, yra tik 25% didesnio nei 5 balai vėjo tikimybė. Netgi pakilus vėjui nesusidaro didesnės bangos. Visuomet netoli iki užuovėjos. Atrodo kaip buriavimo rojus. Vis dėlto, tarp salų gausu povandeninių kliūčių, todėl reikės gerų žemėlapių, patikimo GPS’o, budrių akių ir guvaus visa tai naudoti mokančio organo, paprastai esančio tarp ausų.

Vandens lygis dėl potvynių/atoslogių ir besikeičiančių oro sąlygų gali svyruoti  1 m arba daugiau. Arčiau žemyno esančios vidinio Skärgård salos yra didesnės, aukštesnės, turi pakankamai dirvožemio, tinkamo augti miško, jos dažniausiai apjuostos stokholmiečių vasaros namukais. Išorinis Skärgård yra atviresnis, plikomis uolomis, salos žemesnės ir mažesnės. Paskutinis ledynmetis čia nepaliko daug dirvožemio, todėl tik ištvermingiausi daugiamečiai augalai čia sugeba suleisti šaknis. Kai kur ir čia yra specifinės raudonos spalvos vasarnamių ar saunų, tačiau dauguma salų yra žmogaus neliestos.

skargardIš Baltijos jūros į Skärgård dažniausiai patenkama pro Sandhamn salą rytuose, Söderarm salą šiaurėje (čia pagrindinis susisiekimo su šiaurės rytų Baltijos regionu farvateris) ar Dalarö salą pietvakariuose. Rytinė Skärgård salyno riba yra ties Svenska Högarna švyturiu (LFl W 15s), kuris nutolęs geras 45 mylias nuo Stockholmo centro. Šiaurinė riba – ties Arholma sala, o nuo jos 80 mylių piečiau – pietinė riba ties Landsort sala.

Stockholmo archipelage yra daugiau nei šešiasdešimt registruotų prieplaukų svečiams, nuo visas paslaugas siūlančių marinų, iki laukinių švartavimosi molų. Dauguma šių vietų pažymėtos svečių uosto logotipu (geltonas inkaras mėlyname fone) ir yra aprašytos prieplaukų vadove (Gästhamnsguiden). Prieplaukų aprašymai Internete.

Arholma – šiauriausia gyvenama Stockholmo archipelago (Skärgård) sala. Ją dažniausiai renkasi buriuotojai, plaukdami Ålandų ar Suomijos pakrantės kryptimi. Čia daug švediškų vasarnamių, yra ir gerai įrengtos erdvės trumpalaikiams svečiams. Dauguma jų atvyksta čia pasigėrėti skerų gamta, dramatišku peizažu, ereliais ir atviromis erdvėmis. Yra du standartiniai hosteliai, restoranas ir dvi kavinės. Senąjame švyturyje įsikūrusi meno galerija leidžia pajusti vietinės kultūros skonį, o Arholma baterijos muziejus rodo anksčiau buvusius slaptus pakrantės artilerijos įrengimus, gynusius Stockholmo pakrantes šaltojo karo metais. Bažnyčia – ramybės ir kontempliacijos vieta; joje galima pamatyti vietinės įžymybės Harald Lindberg tapybos darbus. Salos gyventojai verčiasi prekyba vietinėje parduotuvėje; čia galima pasisamdyti gidą, kuris palydės ir papasakos salos istorijas.

Landsort yra seniausias Švedijos švyturys, iškilęs 44,5 m virš jūros lygio. Jis matomas iki 22 jūrmylių (Fl(1+4) WRG 60s). Landsort yra švyturio pavadinimas, nors jo vardu dažnai vadinama ir sala, kurios pietiniame gale ir pastatytas švyturys. Tikrasis salos vardas yra Öja. Ji yra toliausiai į pietus esanti Stockholmo archipelago (Skärgård) dalis. Senojoje locmanų stotyje nuomojami kambariai (b&b, restoranas); saloje taip pat yra hostelis, įrengtas renovuotose kareivinėse. Galima apžiūrėti senus (šaltojo ar II pasaulinio karo laikų?) artilerijos įrengimus. Greta žemyninio ledyno nugludintų uolų, šiaurrytinėje salos dalyje yra vienos didžiausių Švedijoje vandens išgraužtos olos. Verta aplankyti maro kapines, salos koplyčią, atidarytą 1939-siais, ir kitas istorines vietas, tokias kaip stebuklingas labirintas. Öja yra ilga siaura sala, einanti šiaurės-pietų kryptimi. Salos ilgis apytikriai 4.25 km, o plotis – 600 m plačiausioje vietoje. Gyvenvietė (Storhamn) yra pietinėje salos dalyje. Joje gyvena apie 30 žmonių. Taip pat nemažai žmonių čia turi vasarnamius. Jie atvyksta nuolat, nepriklausomai nuo metų laiko. Dauguma vasarnamių savininkų yra kilę iš salos gyventojų. Nuo 2006-jų saloje veikia šviesolaidinis Internetas. Saloje esančioje locmanų stotyje dirba 10 locmanų; nuolat budi trijų locmanų komanda. Landsort paukščių stebėjimo stotis yra ne pelno organizacija, užsiimanti paukščių žiedavimu ir tyrimais. Sala yra toli nuo kranto, todėl joje dažnai ilsisi migruojantys paukščiai.

Šiaurinėje salos dalyje įkurta marina su dušais, nuomojamais nameliais ir dviračiais, nedidele parduotuve (svečių uostas vadinamas Skravleviken arba Norrhamn). Saloje yra dar du uostai, vienas rytinėje pusėje, kuriuo galima naudotis, jei yra vietos ir pakanka gylio, o į vakarinį uostą (Västerhamn ) svečiai neįleidžiami. Västerhamn‘e (locmano uoste) vasaros laikotarpiu veikia pub‘as ir kavinė.

Toliau: Iš centrinio Stockholmo į pietinę salyno dalį.