Burės tvarkymas 2016 žiemą

Gilės burių amžius šiuo metu yra tur būt panašus kaip ir paties laivo – apie 30 metų. Tikiu, kad burės nebuvo tampomos ir kitaip „drožiamos“ 24 valandas per parą visą tą laiką, nes kitaip jų tiesiog nebebūtų. Vis dėlto, amžius daro savo, ir plaukiant beidevindu, esant didesniam nei 6 m/s vėjui, prasideda nemalonūs reiškiniai, tokie kaip groto galinės škatorinos plazdėjimas. Justinas sako, kad jei burė yra neištampyta ir turi tvarkingas lates, tokio efekto paprasčiausiai negali būti. Sunku nesutikti. Tik va tas „jei“… Todėl dar 2015 m. sezono viduryje nusprendėme modernizuoti seną grotą, įtaisant galinę škatoriną įtempiančią virvutę. Tiesiog matau kaip kažkam veržiasi klausimas: „O kodėl neperki naujos burės?“ Pirksime. Kai pasijusime verti naujų burių. O dabar bandome minimaliomis sąnaudomis susitvarkyti senąją. Neblogas straipsnis šia tema yra čia, tačiau, jei pirkčiau straipsnio autoriaus siūlomas medžiagas ir detales, išleisčiau gana reikšmingą dalį naujos burės biudžeto. Priskaičiavus darbo sąnaudas tur būt paaiškėtų, kad burės modernizuoti jau tikrai neapsimoka. O paanalizuoti burės konstrukciją ir pakeliui ką nors naujo išmokti man visiškai neprošal.

Parengiamieji darbai buvo susiję daugiau su informacijos paieška. Be minėto straipsnio skaitymo daugiausiai laiko Internete sugaišau ieškodamas prie burės tvirtinamo įtempimo virvutės fiksatoriaus. Kažko panašaus į šitą arba šitą. Deja, nė vienoje įprastinėje, bent jau Europoje esančioje parduotuvėje tokių daiktų aptikti nepasisekė. O iš amerikietiškų siųstis 5-6 dolerius kainuojantį daiktą, 20 dolerių išleidžiant pašto paslaugoms ir mėnesį laukiant atvykimo visiškai nesinori. Eilinį kartą pasidžiaugiau, kad dirbu „haitechinėje“ aplinkoje ir turiu draugų, turinčių trimatį spausdintuvą. Dar labiau apsidžiaugiau, kad turiu pateisinamą progą pramankštinti smegenis projektuodamas trimatį detalės modelį. Atvirai pasakius, labiau stengiausi atkurti detalės funkciją, nei nukopijuoti 1:1. Tuo labiau, kad iš poros reklaminių nuotraukų toks kopijavimas vargu ar įmanomas.

Klampe1 klampeAtspausdinta

Atspausdinta detalė turi 0,5 mm faktūrą, kas yra visiškai normalu (turint galvoje spausdinimo technologiją) ir toleruotina.

Senukuose nusipirkau pintos 2 mm virvutės, o darbinių drabužių siuvykloje Beržų gatvėje Panevėžyje – nuostabaus „Oxford“ audinio, kuris gal ir nėra tikra burinė medžiaga, bet stiprumu jai tikrai nenusileidžia.

Modernizavimas prasideda nuo lačių išėmimo ir latkišenių galinės dalies nuardymo.

latkisenes   PriklijuotaJuostele

Po to atsikirpau 4 cm pločio ir 6 m ilgio medžiagos juostelę. Ją sulenkiau išilgai pusiau, taip, kad sulenkta juostelė laikytų savo formą. Maždaug kas pusę metro vidinėje sulenktos juostelės pusėje įklijavau dvipusės lipnios juostelės gabalėlius, kad galėčiau fiksuoti prie galinės škatorinos dar iki prisiuvimo.

Ištiesiau ir po sulenkta juostele pakišau virvutę, per visą škatorinos ilgį. Virvutės galą sulenkiau ir prisiuvau tiek siūlių, kiek vargšė siuvimo mašina sugebėjo padaryti. Po to prisiuvau visą juostelę palei visą burės kraštą, stengdamasis neprisiūti virvutės. Storesnes vietas teko užbaigti rankomis, nes „naminės“ siuvimo mašinos pajėgumų nepakako pradurti visus burės sluoksnius. Fiksatorių taip pat prisiuvau. Galima būtų naudoti kniedes, tačiau manau, kad siūlai čia visiškai tinka, o ir laikys geriau.

PrisiutasGalas                            fiksatorius

Žinoma, profesionalūs burių meistrai tur būt turėtų ką man pasakyti. Tačiau aš kol kas džiaugiuosi dešimties eurų nesiekiančiu burės modernizavimo biudžetu… Žiūrėsime pavasarį, ko išties vertas mano darbas.